The news is by your side.

Alprostadil Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

3 4.820

Alprostadil, sentetik Prostaglandin E1 içeren bir maddedir. Erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu) tedavisinde kullanılır. Ağız yoluyla kullanılan ereksiyon ilaçlarına cevap vermeyen sertleşme bozukluğunda penis içine iğne tedavisi uygulanmaktadır. Penis içine uygulanan başlıca ilaçlar prostoglandin E1, papaverin, fentolamin, vazoaktif intestinal peptid ve nitrik oksit donörleridir.

Alprostadil Nedir?

Prostaglandin E1 içeren bir maddedir. Prostagalnadin, dokularda bulunan araşidonik asit adı verilen bir yağ asidinden sentezlenir. Erektil disfonsiyon yani sertleşme bozukluğu yaşayan erkeklerde ikinci basamak tedavidie kullanılan bir ilaçtır. Sadece reçete ile satılır.

Alprostadil Nasıl Etki Eder?

Bu ilaç kan damarlarını genişleterek ve penis içerisindeki düz kasları gevşeterek etkisini gösterir.  Penise olan kan akışını artırır. Böylece penisin sertleşmesine yardımcı olur. İlaç, hücre içerisinde cAMP denilen bir maddenin miktarını arttırır. Bu damarlarda genişleme ve düz kaslarda gevşeme yapar. Trombositlerdeki (kan pulcukları) kümeleşmeyi engeller.

Alprostadil Nasıl Kullanılır?

İlacın ampul formu doğrudan penis içine enjekte edebilerek ya da fitil şeklinde olanları penisin ucundaki deliğe yerleştirerek kullanılır. Penis içine iğne ile enjekte edilebilir olan alprostadiller; Caverject, Edex , Prostin ismiyle satılmaktadır. Fitil formu ise “MUSE” olarak adlandırılır. Penis içine iğne ile kullanım, diğer kullanıma göre daha etkilidir.

İlaç penise enjekte edildikten yaklaşık 5 ila 20 dakika içinde etkisini göstermeye başlar. İlaç penise enjekte edildikten sonra ilişkiye girmeden önce 10-30 dakika kadar beklenir. Oluşan ereksiyon yaklaşık bir saat kadar sürer ve boşaldıktan sonra da devam edebilir. İlacın haftada en fazla üç defa kullanılması önerilir. İki kullanım arasında en az 24 saat olmalıdır. 

Alprostadilin Penis İçine Enjeksiyonu Nasıl Olur?

prostaglandin-e-1
prostaglandin-e-1

Enjeksiyonu, doktorunuzun size öğrettiği gibi uygulamalısınız. İlacı şırıngaya çekmeden önce ellerinizi sabunlu suyla iyice yıkayın. Şişeleri temiz tutun, kirletmeyin. Enjeksiyon şişesinin üstünü alkollü bir bez ile silin. İlacı enjektöre çektikten sonra hemen kullanmanız gerekir. Şırıngadaki kullanılmayan karışımı atın. Bunu saklamayın ve daha sonra tekrar kullanmayın. Kullandığınız iğneyi de atın ve tekrar kullanmayın!

Fitili Penise Nasıl Yerleştirebilirim?

alprostadil-Muse
alprostadil-Muse

Önce idrarınızı yapın. Çünkü idrar yaptıktan sonra üretrada kalan az miktardaki idrar, fitilin çözülmesine yardımcı olacaktır. Fitil, bir pirinç tanesinin yaklaşık yarısı kadardır. İlaç, plastik bir aplikatör ile penisin ucundaki açıklığa yerleştirilir. Aplikatörü yerleştirmeya yardımcı olması için az miktarda kayganlaştırıcı kullanabilir. Fitili üretraya iletmek için aplikatör üzerindeki düğmeye basın. 

Alprostadil’i Kimler Kullanmamalıdır?

Bu ilaç herkes için uygun olmayabilir. Aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır; 

 • Bu ilaca karşı daha önce alerjik bir reaksiyon geçirenler
 • Bitkisel ilaçlar veya diyet takviyeleri de dahil olmak üzere reçeteli veya reçetesiz ilaç alanlar
 • Penis protezi olanlar
 • Priapizm (cinsel uyarı olmadan ağrılı ve uzun süreli ereksiyon) hikayesi olanlar

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda da mutlaka doktora bilgi verilmelidir. 

 • Penis eğriliği ya da doğumsal penis kusurları 
 • Kanama bozukluğu 
 • Peniste  enfeksiyon veya yara 
 • Penisin kırmızı veya kaşıntılı olması
 • Lösemi (kan kanseri), orak hücre hastalığı veya trombositemi (yüksek trombosit sayısı) gibi kan hastalıkları 
 • Kan sulandırıcı kullanımı veya kolayca morarma ve kanama olması
 • Peyronie hastalığı olması

Alprostadil Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gerek enjeksiyon gerekse fitil yoluyla alprostadil kullanıldığında, eğer partner hamile ise prezervatif kullanılması önerilir. Çünkü alprostadilin anne karnındaki bebeği etkileyip etkilemediği bilinmemektedir. 

3 Yorumlar
 1. caner diyor

  Kıymetli hocam yaklaşık 2 senedir ED hastasıyım.Emekliyim 65 yaşındayım.
  TRIMIX adlı ilacı önerdiler.Nereden temin edebilirim.
  Saygılarım ve hürmetlerimle.

 2. Prof. Dr. Yusuf İlbey diyor

  Öncelikle bir üroloji doktoruna gitmenizi öneririm, eğer gitmediyseniz. Ereksiyon tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri sırasıyla yaşam tarzı değişiklikleri, ağız yoluyla kullanılan sertleştirici ilaçlar, penis içine yapılan iğneler ve mutluluk çubuğu (protez) takılmasıdır. Trimix ülkemizde üretilmeyen bir ilaçtır. İçerisinde kan damarlarının genişlemesini ve penise kan akışının artmasını sağlayan papaverin, yine penise enjekte edildiğinde peniste bulunan kan damarlarını gevşeten ve periferik basınçta düşme sağlayarak ereksiyon sağşayan fentolamin ve penis damarları ve süngerimsi yapılardaki düz kasları gevşeten prostaglandin adı verilen 3 madde bulunmaktadır. İlaca, internette arama motorlarına ismini yazarak ulaşmaya çalışın.

 3. caner diyor

  Kıymetli hocam önemli açıklamalarınız ve değerli cevabınız için teşekkürler.
  2 sene öncesine kadar çok hareketli ve renkli bir cinsel hayatım vardı.
  Önce geçirdiğim bir kasık fıtığı operayonu sonra testislerim şişti neredeyse bir top gibi oldu.Testis içine diren takılarak portatif bir makinaya bağlandım.
  3 günde bir. bu sökme takma içlemi büyük acılara maruz kaldım.Tam 9 kez takıldı,9 kez çıkarıldı.Hastanede 27 gün yattım.Bu olaydan sonra testislerim çok küçüldü.
  Son 1 senedir Haşimato hastasıyım.
  Bir üniversite hastanesinde her iki hastalığımın tetkik ve tedavileri devam etmekte.
  Bu 2 senedir çeşitli makaleler ve videolar izleyerek bilgi topladım.
  Kendim yüksek lisans yapmış bir bireyim..Ailemin engelli olan bir fertinede 7 senedir kendim bakmaktayım.Steriazyon,bası ve diyabet yaraları,sonda takma çıkarma,insüin ve diğer enjeksiyonları kendim yapıyorum.
  Yanipenil enjeksiyonuda yapabileceğim kanaatindeyim.
  Tek çekincem Priapizm.Devlet ve üniversite hastanelerinde enjeksiyon konusu ve dozaj konusunda pek yardımcı olamıyorlar.
  önerilerinizi bekliyorum saygı ve sevgilermle.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi