The news is by your side.

Papaverin Nedir? Ne İşe Yarar?

0 2

Papaverin, düz kaslarda genişleme yapan bir maddedir. Tıpta beyindeki kan damarlarının genişletilmesi gereken durumlarda ve sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde kullanılır. Papaver somniferum bitkisinden elde edilir. Etkisini, hücre seviyesinde, fosfodiesteraz enzimini baskılayarak gösterir. Bu enzim baskılanınca hücrede cAMP ve cGMP düzeylerinde artış olur. Bunun sonucunda damarlardaki veya penisteki düz kaslarda gevşeme olur. Bu gevşemeye bağlı olarak peniste sertleşme (ereksiyon) meydana gelir.
Papaverin Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, kas gevşetici özelliği nedeniyle kullanılan bir ilaçtır. Ürolojide sertleşmeme sorunu yaşayan erkeklerde penis içine iğne ile enjeksiyon şeklinde kullanılmaktadır. Sertleşme sorunu ya da ereksiyon bozukluğu, özellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Yaşlanma, şeker hastalığı ya da diğer bazı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri, ağız yoluyla kullanılan iktidarsızlık ilaçları, penis içine iğne ile ilaç enjeksiyonu ve penil prostez (mutluluk çubuğu) gibi seçenekler bulunmaktadır. Papaverin penis içine iğne yoluyla verilerek kullanılan ilaçlardan biridir. 
Papaverinin kullanıldığı bir diğer durum penil doppler ultrasonudur. Penil doppler ultrasonu, sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) yaşayan hastalarda uygulanan bir görüntüleme yöntemdir. Bu görüntüleme yönteminin amacı, penis kan akımını ölçmektir. Bu yöntem ile penise giren ve çıkan kan akımının ölçümü yapılır. Eğer penise giden kan damarlarındaki kan akışı azalmışsa, bu erektil disfonksiyona neden olur.

Papaverin İğne Nasıl Vurulur?

İlaç iğne ile penis içine verilir. İnsülin iğnesinin ucunu kullanmak daha uygundur. İğne, penis damar ve sinirlerinin bulunduğu üst kısımdan vurulmamalıdır. Yine penisin alt kısmında idrar yolu (üretra) bulunduğu için buradan da vurulmamalıdır. İğnenin vurulacağı en uygun yer, penisin yan tarafıdır. İğne penise, doksan derecelik bir açı ile yani dik olarak batırılmalıdır. İlaç penis içine verildikten sonra iğne çıkartılır ve iğnenin batırıldığı yere 1 dakika kadar baskı uygulanır.

Penise Vurulan Papaverinin Yan Etkileri Nelerdir?

Penis içine papaverin iğnesi vurulduktan sonra normalde 10-15 dakika içinde sertleşmenin başlaması lazım. 30 dakika sonra peniste sertleşme görülür. Bu sertleşmenin 30-45 dakika sonra kaybolması ve penisin yumuşaması gerekir. Aksi takdirde hemen bir üroloji doktoruna gitmelidir. Aksi takdirde uzamış ereksiyon hali penisin sertleşmeyi sağlayan yapılarında bozulmaya neden olur.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi