The news is by your side.

Penis Kanseri Nedir?

0 13

Penis kanseri daha çok sünnetsiz erkeklerde görülen bir kanser türüdür. Erkek üreme organı olan penis,  6-8 santimetre uzunluğunda ve 3-5 santimetre çapında silindir şeklinde olan bir organdır. Esnek bir yapıya sahip olan penisin boyu sertleşmede iki katına çıkabilmektedir.

Baş ve gövde olmak üzere iki bölümden oluşur. Sünnet olamayan erkeklerde penis başı sünnet derisi adı verilen deri parçasının içinde bulunur ve sadece penis sertleşince görünür. Sünnetli erkeklerde ise penis başı daima görünür. Penis başının altında, sünnet derisinin penis gövdesine tutunmasını sağlayan  frenulum adı verilen bir bölüm bulunur.

Penis gövdesi ise 3 tane silindire benzeyen yapı ve bunların etrafını saran zarlardan oluşur. İç kısımları süngerimsi olan iki silindirik yapı penisin üst kısmındadır. Bunlar birbirine paralel olarak uzanır ve vücuda yaklaşırken genişleyerek kemiğe yapışır. Ereksiyon yani penisin sertleşmesi bu süngerimsi yapıların içinin kanla dolması sonucu meydana gelir. Diğer silindirik yapı ise penisin alt kısmında bulunur. Bunun içinden ise üretra adı verilen idrar yolu geçer.

Penis Kanseri Nedir?

Penis kanseri, penisteki hücrelerin kontrol edilemeyen çoğalması sonucu gelişen ve nadir görülen bir kanser türüdür. Daha çok penisin baş ya da gövde kısmından gelişir. Genellikle sünnet olmamış erkeklerde görülen penis kanseri, penis renginde değişik ve penis derisinde kalınlaşma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Penis Kanseri Nedenleri Nelerdir?

genital siğil
genital siğil

Penis kanserinin nedenleri arasında genital siğiller, şeker hastalığı, bağışıklık sistemini bozarak vücut direncini düşüren hastalıklar, sigara kullanımı, AIDS ve sünnet yaptırmamak bulunmaktadır.

Penis kanserinin nedeni tam olarak bilinmez. Ancak bazı kişiler penis kanseri açısından risk altındadır. Penis kanseri için risk faktörleri şunlardır;

Yaşın İleri Olması

65 yaşın üzerinde olmak penis kanseri için bir risk faktörüdür. Penis kanseri daha çok 50 yaş üzerindeki  erkeklerde görülmektedir. 40 yaş altı erkeklerde oldukça nadirdir.

Sigara Kullanmak

Penis kanseri sigara kullanan erkeklerde kullanmayanlara göre daha sık görülür.  Bunun nedeninin sigarada bulunan kimyasal maddelerin penisteki hücrelerin DNA’sına zarar vermesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bağışıklık Sistemi Zayıflığı

Bağışıklık sistemi, vücutta kanser hücrelerinin gelişimini önler. Bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda diğer kanser türleri gibi penis kanseri gelişme riski artar. HIV enfeksiyonu (AIDS hastalığı), organ nakli sonrası bazı kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

Sünnetsiz Olmak

Penis kanseri daha çok sünnet olmayan erkeklerde görülür. Sünnet edilmemek penis kanserin risk faktörlerinden biridir.

İnsan Papilloma Virüsü (HPV)

HPV enfeksiyonu cinsel ilişki ile kişiden kişiye bulaşan bir enfeksiyondur. Penis kanserli erkeklerin yaklaşık yarısında HPV enfeksiyonu görülmektedir. HPV enfeksiyonu ayrıca rahim ağrı (serviks), makat, vulva ve vajinada da kanser riskini artırmaktadır. Bazı HPV virüsleri genital siğillere de neden olur.

Prezervatif Kullanmamak

Yapılan  bir çalışmada, prezervatif kullanmayan erkeklerin prezervatif kullanan erkeklere göre penis kanserine 3 kat daha fazla yakalandığı bulunmuştur. Bunun nedeninin prezervatifin HPV enfeksiyonundan kişiyi korumasıdır.

Penis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

penis kanserinin belirtileri
penis kanserinin belirtileri

Penis kanserinin ilk belirtisi genellikle penis derisinde görülen kızarıklık, kalınlaşma, renk değişikliği, dökülme, yara ya da siğil benzeri oluşumlardır. Bu değişiklikler daha çok penisin baş kısmında, sünnet olmayanlarda sünnet derisinde ve penis gövdesinde görülür.

Peniste şişme, kitle ya da yumru oluşumu, kasık bölgesindeki lenf bezelerinin büyümesine bağlı olarak kasık bölgesinde şişlikler de görülebilir.

Penis Kanserinin Tanısı Nasıl Konur?

Penis kanserinden şüphe edildiğinde biyopsi işlemi yapılmalıdır. Çünkü penis kanserinin kesin tanısı biyopsi ile konur. Biyopsi işleminde, penisteki şüpheli alandan ya da aryadan küçük bir parça alınır. Alınan bu doku parçası inceleme için patoloji laboratuvarına gönderilir. Bazen penis kanseri tanısı, kasık bölgesindeki büyümüş lenf bezlerinden alınan iğne biyopsisi ile de konulabilir.

Penis Kanserinin Tedavisi Nasıldır?

Penis kanserinin tedavisi, hastalığın yaygınlık derecesine yani evresine ve kanserin türüne göre değişir.

Bazı hastalarda, penisteki kanserli doku ile birlikte bir miktar sağlam penis dokusunun çıkarılması tedavi için yeterli olabilir. Bazı hastalarda ise penisin tamamının çıkarılması gerekir.

Çıkarılan tümör dokusu, tahlil için patoloji laboratuvarına gönderilir. Kanserin türü ve hastalığın evresine göre, daha sonra ışın tedavisi (radyoterapi) ya da ilaç tedavisi (kemoterapi) gerekebilir.

Penis kanseri tedavisi sonrası dönemde hastalar, vücutta kalmış olabilecek kanser hücrelerin bir süre sonra tekrar ortaya çıkmasını engellemek için takip edilmelidirler. Bu yüzden hastalar belli aralıklarla kontrollere çağrılır. Bu kontroller sırasında genel vücut muayenesi yapılır, gerek duyulması halinde bazı kan testleri ve görüntüleme tetkikleri yapılabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.