The news is by your side.

Meni Kesesi Kanseri Nedir? Tedavisi Nasıldır?

0 200

Meni kesesi kanseri (seminal vezikül kanseri), meni kesesinde görülen kanserdir. Meni kesesinin tıptaki adı seminal veziküldür. Meni kesesi kanserlerine seminal vezikül kanserleri de denir.  Meni kesesi, erkek üreme siteminin bir parçasıdır. Meniyi oluşturan sıvının çoğu burada üretilir ve depolanır. Testisler ile meni kesesi arasında meni kanalları bulunur. Bu kanallar, testiste üretilen sperm hücrelerini meni kesesine taşır. Testiste üretilen bu erkek üreme hücreleri seminal vezikülde depolanır. Meni kesesinin kanalları, idrar kanalına (üretra) açılır.

Meni Kesesi Kanseri Nedir?

Meni kesesi kanseri (seminal vezikül kanseri), meni kesesinin kendisinden kaynaklanabileceği gibi, diğer organlardaki kanserlerinin meni kesesine yayılması sonucu da oluşur.  Meni kesesinin kendisinden kaynaklanan kanserler son derece nadir görülür. Öyle ki şu ana kadar 100 hasta ancak bildirilmiştir.

Seminal Vezikül Kanseri Neden Olur?

Kanser hücrelerin kontrol edilemez çoğalmasıdır. Meni kesesindeki kanserler daha çok komşu organlardan meni kesesine yayılır. En sık olarak da yakın komşuluktan dolayı prostat kanseri meni kesesine yayılır.  Mesane (idrar kesesi) ve rektum (kalın bağırsağın son kısmı) kanserleri de, meni kesesine sıklıkla yayılır.  Meni kesesinin kendisinden köken alan kanserler adenokarsinom, mezenkimal tümörler ve mikst epitelyal tümörler olmak üzere üç çeşittir. Bunlardan adenokarsinom, seminal vezikülün en sık görülen kanseridir.

Meni Kesesi Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın tedavisinde, meni kesesindeki kanserin meni kesesinden mi kaynaklandığını yoksa başka organlardan mı buraya geldiğinin anlaşılması gerekir. Eğer başka organlardan gelen bir kanser ise asıl kaynağının tedavi edilmesi gerekir. Meni kesesinin kendisinden kaynaklanan kanserlerde ise en uygun tedavi cerrahi tedavidir.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi