The news is by your side.

Bosniak Kisti Ne Demek?

0 3.566

Bosniak kisti diye bir böbrek kisti yoktur. Bosniak, böbrek kistlerinin değerlendirilmesinde kullanılan bir sınıflandırma sisteminin adıdır. Böbrek kistleri, böbrek içinde içerisi sıvı ile dolu olan keseciklerdir. Böbrek kisti, basit kist ve kompike (karmaşık) kist olarak ikiye ayrılır. Basit böbrek kistleri kanser değildir ve bu kistlerin kansere dönüşme ihtimali de neredeyse hiç yoktur. Ancak karmaşık kistlerin kansere dönüşme riski bulunmaktadır. İşte Bosniak sınıflandırması, böbrek kistinin kansere dönüşme riskini belirlemeye yarayan bir sınıflandırmadır.

Bosniak Sınıflamasına Göre Böbrek Kisti Türleri Nelerdir?

Böbrek kistlerinin sınıflandırılmasında ilaçlı bilgisayarlı tomografi kullanılır. Buna göre böbrek kistleri 4 tip olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırmaya Bosniak sınıflandırması adı verilir. Buna göre;

Bosniak Tip 1 Böbrek Kisti

Tip 1 basit böbrek kistleri sık görülen kistlerdir. Kistin duvarı keskin sınırlı, düzgün, incedir ve kist içerisinde odacıklar yoktur. Daha çok yaşlı kişilerde görülür. Görülme sıklığı yaş ile birlikte artar. Kanserleşme riski hemen hemen hiç yoktur. Basit böbrek kisti zamanla büyüyebilir ve ağrı yapabilir. 

Bosniak Tip 2 Böbrek Kistleri

Kist, septa adı verilen yapılarla küçük odacıklara bölünmüştür. Kist duvarı incedir. Kistin duvarında küçük kalsifikasyonlar (kireçlenmeler) bulunur. Bu kistlerin de kanserleşme riski yok kabul edilir.

Bosniak Tip 2F Böbrek Kistleri

Tip 2 ile 3 arasındadır. Kisti bölümlere ayıran septa denilen duvarların sayısı ve bu duvarların kalınlıkları tip 2 kistlere göre biraz daha fazladır.   Duvarda kalınlaşmalar olabilir. Septalarda hafif kontrast madde tutulumu olabilir. Bu kistlerin takip edilmesi gerekir. Genellikle 6 ayda ir ultrasonografi ile takip önerilir. Kanserleşme riski %5 civarındadır.

Bosniak Tip 3 Böbrek Kisti

Kisti içinde yaygın kalsifikasyonlar yani kireçlenmeler vardır. Kist odacıklardan oluşur ve odacıkları bölen septa adı verilen yapılar kalındır. Kanserleşme riski vardır. Bu yüzden tespit edildiğinde kistin ameliyat ile alınması gerekir.

Bosniak Tip 4 Böbrek Kistleri

Bu kistler kanser olarak kabul edilir. Mutlaka alınması gerekir. Yer yer geniş kistler ve kist olamayan (solid) kitleler vardır. Nekrotik (çürük) alanlarda mevcuttur. 

Böbrek kistleri genellikle ağrıya ya neden olmaz. Ancak kist çok büyürse (8-10 cm) bel veya sırt ağrısına, bazen idrarda kan görülmesine neden olabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi