The news is by your side.

Soru Sor

Sorunuz kaydedildi ve yanıtlandığında görüntülenecektir.

Cevaplar..

 • Ferhat yelkovan sordu:
  Sayın hocam ben 37yasinda evli 3 çocuk babasıyım şu aralar bir zorlama dan dolayı penisimde ağrı hissediyorum üroloji doktoruna gittim iki ilaç verdi fakat penisimde ki ağrı gitmedi ereksiyon halindeyken ağrıyı hissediyorum ve hemen sönüyor fazla uzun süre ereksiyon halinde kalmıyor ve çok isteksizlik var nedeni ne olabilir şimdiden teşekkürler sayın hocam
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   Penisin içerisinde 3 adet silindir benzeri yapı vardır. Bunların etrafı tunika albugenia adı verilen bir sağlam bir tabaka ile sarılıdır. Erkesiyon halinde iken penisin zorlanması sonucu bu tabaka yırtılır. Buna penis kırılması denir. Bazen zorlama bu tabakada tam kırılmaya neden olmasa da çatlama ya da zedelenme olabilir. Böyle bir durum olmuş olabilir. Bir süre sonra şikayetleriniz geçer, eğer devam ederse tekrar bir üroloji doktoruna gidin.
 • Mehmet öz sordu:
  Hocam merhabalar 26 yaşındayım idrarımı yaptıktan sonra kana benzeyen ama biraz çay rengi gibi bi kaç damla geldi yarın ürolojiye gideceğim ama aşırı korkuyorum hesabınız açıktı yazmak istedim sizce çok kötü bi şey midir
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   İdrarın sonunda kan ya da kanlı idrar gelmesi daha çok idrar yolu enfeksiyonlarında görülür. Yine mesane içindeki taş veya taşlar da buna neden olabilir. Mutlaka üroloji doktoruna gidin. İdrar tahlili yapılacaktır, gerekirse ultrason da istenebilir.
 • Berk b sordu:
  Hocam merhabalar, dün gece penisimde sünnet dikişinin hemen altında yaklaşık 2 cmlik bir morluk belirdi. Dokunduğum zaman herhangi bir şekilde ağrımıyor şişlik de yok ancak ereksiyon kesinlikle olmuyor. Sorun nedir?
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   Bahsettiğiniz şişliği görüp muayene etmek gerekir. Ereksiyon olmamasının bununla bir ilgisinin olduğunu sanmıyorum. Bir üroloji doktoruna gitmenizi tavsiye ederim.
 • Ayşe oksum sordu:
  Merhaba 1 senedir evliyiz bu süreçte bir sağlıksız gebelik durumumuz oldu kürtajda sonuçlandı. Eşimin sperm testi Yuvarlak hücre 0,01 Agliyünasyon yok Volüm 4 ML Konsantrasyon 1 milyon Toplam sayı 4 milyon Motilite %30 Progresyon ; İleri hızlı hareketli (+a) : 0 İleri hareketli (+b) : 10 Yerinde hareketli (+c) : 20 İmmotil (+d) : 70 Sayı yetersizliğinden dolayı morfoloji incelenmemiştir. Ultrason sonucunda da iki tarafta sa varikosel çıktı Ne önerirsiniz bundan sonraki süreçte ve doğal yolla hamilelik ihtimali düşük mü
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   Her şeyden önce en az 2 semen analizi yapılmalı. İki test arasında 1-1.5 ay olmalı. Eşinizin meni testinde sperm sayılarında ve hareketli spermlerde düşüklük var. Ultrasonda damarlarda geri doğru reflü akım varsa ameliyattan fayda görebilir. Şuan ki değerler ile normal yoldan gebelik olmaz diyemeyiz, olabilir. Ancak gebelik ihtimali sperm tahlili normal olsaydı daha yüksek olurdu.
 • Fatih sordu:
  Abstinens-3 gün Volüm-2.5 cc Likefikasyon-45 dk Renk-krem PH-7 Mililitredeki sperm sayısı-10.5 Tüm sperm sayısı-26,25 Hızlı,düz hatta hareket-%12 Yavaşı,düz hatta hareket-%29 Hareketsiz-%56 Normal sperm-%98 Baş anomalisi-%6 Kuyruk anomalisi-%7 30 dakika canlılık-%50 90 dakika canlılık-%47 Merhabalar hocam solda peritestiküler venlerde hafif variköz genişleme en geniş 2.77 mm ölçülmüştür ve ondan sonra sol tarafta bi agrı ve çok hassaslaştı beni rahatsız ediyor doktor ameliyat dedi ama siz ne öneriyorsunuz??
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   Farklı zamanlarda ve arada 1-1.2 ay olmak kaydıyla en az 2 semen analizi yapılmalı gerekir. Sperm testinizde sperm sayıları az, spermlerde hareket bozukluğu mevcut. Bu bozukluk varikosele bağlı olabileceği gibi başka nedenlere de bağlı olabilir. Varikosel muayenede tespit edilebildi mi? Edilemedi mi? Ultrasonda genişlemiş damarlarda geriye doğru (reflü) akım var mı? yok mu? Bunlar önemli. Reflü akım varsa ameliyattan fayda görebilirsiniz.
 • Selda kılınç sordu:
  Hocam eşimin likefikasyon süresi 75 dk çıktı aynı zamanda 3-4 milyon lokosit çıktı gebeliğe engel mi ne yapabiliriz
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   Meninin (ejekülat) ilk alındığı zamanda gözlenen kıvamlı yapısının sıvılaşmaya başlaması için beklenen süreye yani meninin katı halinden sıvı hale geçiş süresine likefaksiyon süresi denir. Bu süre normalde 30 ile 60 dakika arasında değişir. Bu süre 60 dakikanın üzerinde olması hormonsal sorunları veya prostat ve seminal vezikül gibi organlarda enfeksiyon olduğunu akla getirir. Yine meni sıvısında 1 ml’de 1 milyondan fazla lökosit olması enfeksiyon veya yangının olduğu anlamına gelir. Bütün bunlar gebeliğe engel olabilir. Altta yatan neden tespit edilip tedavisi gerekir.
 • Yusuf Baki sordu:
  Hocam,maalesef ve büyük bir pişmanlıkla söylüyorum ki uzun zamandır sık ve zorlayıcı mastürbasyon yapıyordum(haftada ortalama 2-3 kez, sürtünerek veya sert sık dokunuşlarla). Neticesinde 1 ay önce cinsel haz ve şehvet duygularım 10 üzerinden 1 seviyesine düşmüştü ve ne kadar zorlasam da keyif alamıyordum. Sertleşme ise 10 üzerinden 8 seviyesinde idi, ayrıca penis başında pek rahatsız etmeyen çok ince ve ufak sancı gibi bir şey oluyordu . Tam aydır mast yapmıyorum cinsel istek ve şehvet duygularım 10 üzerinden 5 seviyesine geldi. Sertleşmem 10 üzerinden 9 seviyesinde. Bahsettiğim peh rahatsız edici olmayan ince ve ufak sancılar hala devam ediyor. Dün de penisimde kuvvetli ve hızlı hızlı seyirmeler oldu sanki içinde ufak bir kalp varmış gibi yaklaşık 1 dk sürdü geçti. Hocam perhize devam etsem geçer mi, ciddi ve kalıcı bir hasar bırakmış olabilir miyim, doktota gitsem ne yapılır, tavsiyelerinizi bekliyorum
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   Cinsel partneriniz yoksa haftada 2-3 mastürbasyon sık sayılmaz. Erkeklerde dönem dönem cinsel isteksizlik ya da sertleşme sorunları olabilir. Ama bu 6 ayı aşarsa bir sorun olara kabul edilir. Fiziksel ya da zihinsel yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi durumlar isteksizlik veya sertleşme bozukluğu yapabilir. Size tavsiyem bir üroloji doktoruna gitmeniz. Görüşme sonrası gerekli kan tetkikleri istenebilir.
 • Ali kuş sordu:
  Penisin yan tarafında damarın oldugu yerde çibana benzer az şişlik var tennrenginde çok az pembe sivilce gibi ucu yok bu nedir ne yapmam gerekiyor
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   Geçmiş olsun. Ağrı var mı? Ne zamandır var? Sivilce ya da siğil olabilir. Görmeden bir şey söylemek zor. Bir üroloji doktoruna gitmenizi tavsiye ederim.
 • Selim bey sordu:
  Hocam merhabalar 7 ay önce varikosel ameliyatı oldum ameliyat öncesi sperm değerlerim sınırın çok altındaydı yeni test verdim ileri hareketli vs tüm değerler çok artmış ancak lifekilasyon abnormal lökosit ml'de 1 den büyük ibaresi var bu değer ameliyattan önce 1 den küçüktü bu ne demek
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   Varikosel ameliyatının etkisi 6 ay sonra başlar. Sayı ve hareketlerde artış olması olumlu bir gelişme. Diğerleri meninin bekleme süresi ile ilgili olabilir. Onlara çok takılmayın.
 • Elmar Gozalov sordu:
  Merhaba hocam.ben çocukken sol testisimden travma aldım.ezik ve sallak duruyor.şimdıye kadar müayene olmadım 26yaşım var.cinsel isteğim normal ama spermin yapışkanlığı önceki zamanlar gibi değil.yapışkanlık yok seviyyede.biliyorum müayene ve test vermem gerek ama bilmek istiyorum ki benim çocuğum ola bilir mi?ezik testisin tedavisi varmı?
  • Prof. Dr. Yusuf İlbey cevapladı:
   Testis travması sonrası bazen testiste küçülme olabilir. Buna testis atrofisi denir. Spermin akışkanlığı prostat bezinden salgılanan bazı maddelere bağlıdır. Bunun testis travması ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Ama bir üroloji doktoruna gitmeniz, muayene olmanız ve gerekirse meni tahlili yapılması gerekir.
robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi