The news is by your side.

Peniste Uyuşma, Hissizlik, Üşüme Nedir?

0 2.067

Peniste uyuşma, hissizlik ve üşüme, erkeklerde sık görülebilen şikayetlerdendir. Erkek üreme organı olan penis, sinir uçları açısından oldukça zengin bir organdır. Özellikle penisin başı bir çok sinir ucu içerir ve bu yüzden çok hassastır. Bazı erkekler peniste uyuşma, his kaybı, üşüme, soğukluk gibi durumlardan şikayetçi olurlar.

Peniste Uyuşma, Hissizlik, Üşüme Nedir?

Bazı erkekler penislerinde uyuşmadan, hissizlikten, soğukluktan, üşümeden ve karıncalanmadan yakınır. Bu durum özellikle genç ve orta yaş grubu erkeklerde görülür. Penis uyuşması, peniste görülen duyu kaybıdır. Kol ve bacakta görülen  uyuşmaya benzer. beraberinde iğne batması, karıncalanma, üşüme, soğukluk hissi, ağrı veya acı da olabilir.

Peniste Uyuşma, Hissizlik ve Üşüme Neden Olur?

Penis uyuşması, peniste his kaybı ve üşüme gibi durumların başlıca nedenleri şunlardır;

Kronik Prostatit

Kronik prostatit daha çok genç ve orta yaş grubu erkeklerde görülür. Prostatın yangısı demektir. Hastalığın belirtileri arasında idrarda yanma, sık idrara çıkma, peni ağrısı, peniste hissizlik, uyuşma bulunmaktadır. 

Kronik Sistit

Ağrılı Mesane Sendromu

Kronik Pelvik Ağrı Sendromu

Beyin ve Omurilik Hastalıkları

Beyin, omurilik ve omurilikten çıkan ve penise yayılan sinirleri tutan hastalıklar ve bel fıtığı gibi durumlarda peniste uyuşma ve hissizlik görülebilir.

Şeker Hastalığı

Penise giden sinir uçlarında hasara neden olarak penis başında uyuşma ya da hissizliğe neden olabilir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Özellikle B6 ve B12 vitamin eksikliklerinde ve bazı mineral eksikliklerinde de penis uyuşmasına neden olabilir.

Penis Ameliyatları

Peyronie hastalığı, penis eğriliği gibi nedenlerle geçirilen ameliyatlardan sonra peniste his kaybı ya da uyuşukluk oluşabilir.

Psikolojik bozukluklar

Altta yatan organik bir neden olmadığı halde bazı kişilerde psikolojik nedenlere bağlı olarak da peniste uyuşukluk ya da hissizlik olabilir. Genellikle bu kişilerde beraberinde başka psikolojik belirtiler de vardır.

Penis Yaralanmaları

Penise giden kan ve sinirlerindeki yaralanmalar penisin hassasiyetini azaltarak uyuşma nedeni olabilir.

Bisiklet Binmek

Çok sık bisiklete binmek ve uzun süre bisiklet kullanmak, peniste uyuşmaya ve hissizliğe neden olabilir. Bunun nedeni bisiklet koltuğunun penise giden sinirlere bası yapmasıdır.

Uzun Süre Oturmak

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, penise giden sinirleri sıkıştırabilir.

Mastürbasyon ve seks

Uzun süreli ve travmatik mastürbasyon veya seks sonucu penis sinirlerinde hasra oluşabilir.

İlaçlar

Kullanılan bazı ilaçların yan etkisine bağlı olarak da peniste his kaybı veya uyuşma olabilir.

Peniste Uyuşma İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Penisinde uyuşma, soğukluk veya hissizlik gibi şikayeti olan bir kişi öncelikle bir üroloji doktoruna gitmelidir. Üroloji doktoru gerekli incelemeleri yapar ve uygun tedaviyi planlar.

Penis Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir?

Penis uyuşmasının tedavisi altta yatan neden yöneliktir. Önce penis uyuşmasının nedeni tespit edilmeli ve daha sonra tedavisi yapılmalıdır. Örneğin uyuşma kullanılan bir ilaca bağlı ise bu ilaç değiştirilmelidir. Uyuşma bisiklet,, motor ya da at binme ile ilgiliyse bu yönde önlemler alınmalıdır.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi