The news is by your side.

Multiparametrik Prostat MR (MPMR) Nedir?

0 215

Multiparametrik Prostat MR , prostat bezini en iyi görüntüleyen bir radyolojik görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem, saldırgan (agresif) özelliği olan prostat kanserlerini tespit etmede ve prostat biyopsi öncesinde çekilerek prostat bezinden biyopsi alınacak şüpheli alanları belirlemede yardımcı olur. Bu yöntemde, klasik MR yöntemine göre ilave çekimler yapılır. Böylece işlemi yapan radyolog doktor, prostat bezi hakkında daha detaylı bilgi edinmektedir. Multiparametrik MR ile prostat çekimleri, güvenilir, radyasyon ışınının kullanılmadığı ve ağrısız bir yöntemidir

Multiparametrik Prostat MR Ne İşe Yarar?

Prostat bezinin MPMR ile incelenmesi, günümüzde prostat kanserinin tanısında kullanılan en hassas görüntüleme yöntemidir. Birinci derece akrabalarında prostat kanseri olanlar, prostat kanseri açısından yüksek risk taşımaktadırlar.

MPMR, prostat biyopsisi yapılmadan önce, prostat bezinin içindeki kanser odağı ya da odakları tespit edilir. Böylece doğru yerden biyopsi alınmış olur. Bu yüzden bu şekildeki biyopsiyse, hedefe yönelik prostat biyopsisi ya da füzyon prostat biyopsisi adı verilir. Prostat kanserinin atlanmasını önler.

Eğer MPMR ile prostat incelemesinde prostat bezinde prostat kanseri açısından şüpheli alan yok ise, hastaya boşuna, gereksiz yere biyopsi yapılmamış olur.

Klasik yöntemle yapılan prostat biyopsi sonucu normal gelen, ancak buna rağmen kan PSA düzeyi yüksek olan ya da prostat muayenesinde kanser şüphesi olan kişilerde,  multiparametrik MR ile prostat içindeki şüpheli alan belirlenir. Belirlenen şüpheli alan ya da alanlardan ultrason eşliğinde biyopsi yapılır (hedefe yönelik biyopsi, füzyon prostat biyopsisi). Bu yöntemle yapılan biyopsi, biyopsinin doğruluğunu artırır ve mevcut olan kanserin atlanmasını önler.

MPMR ile prostat incelemesinin kullanıldığı bir başka alan ise, prostat kanseri tanısı konulan ancak ameliyat veya ışın tedavisi uygulanmayan hastaların takibidir. Takip protokolü uygulanan bu hastalarda, kan PSA değerleri yükselmeye başlar ise, MPMR ile prostat incelemesi yapılır. Bu incelemenin sonucuna göre tedavi değişebilir.

MPMR Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Multiparametrik MR ile prostat görüntülemesi ortalama 30-45 dakika kadar sürer.  Çekim sırasında ağrı, acı olmaz. İşlemden sonrası hastalar rutin hayatına devam edebilir. Prostatın çekilen MR filmlerinin değerlendirilmesi ve raporlanması, uzman radyolog tarafından yapılmakta ve genellikle birkaç gün içinde teslim edilmektedir İşlem için herhangi bir hazırlık gerekmez, sadece aç gelmek yeterlidir. İşlem sırasında, koldaki toplardamardan ilaç verilir. Bu ilaç sayesinde prostat daha iyi değerlendirilir.  İşlem için vücuda herhangi bir kesi yapılması gerekmez.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi