The news is by your side.

Jectera Nedir? Ne İşe Yarar?

2 8.792

Jectera, içerisindeki etken madde alprostadil olan bir ilaçtır. Ereksiyon bozukluğunun tedavisinde ikinci basamak tedavisinde kullanılır. Yaşam tarzı değişiklikleri ve viagra gibi ağız yoluyla alınan ilaçlar ile sertleşme bozukluğuna çare bulunamadıysa papavein, alprostatil gibi penis içine enjeksiyon (intrakavernozal enjeksiyon) tedavisi yoluna gidilir.

 Jectera nedir ve ne için kullanılır?

İçerisinde prostaglandin E1 benzeri etki gösteren alprostadil içeren bir ilaçtır. Kan damarlarının duvarındaki düz kas hücrelerini gevşeterek kan akımını hızlandırır. Bu özelliğinden dolayı penise giden kan damarlarına daha çok kan gider ve penisin sertleşmesi (ereksiyon) daha kolay olur. Bu ilaç ereksiyon güçlüğü çeken (sertleşme sorunu)  erkeklerin tedavisi için doktor tavsiyesiyle kullanılır.

Jectera’yı kimler kullanmaz?

Aşağıdaki durumlarda bu ilacı kullanmamak gerekir;

 • Etken madde olan alprostadile karşı alerjisi olanlar,
 • Priapizm cinsel uyarı olmaksızın istem dışı uzun süreli ereksiyon halidir. Priapizm olma riskini artıran orak hücre anemisi, lösemi (kan kanseri), multiple miyeloma (kemik kanseri) ya da diğer başka bir rahatsızlığı olanlar,
 • Penis protezi olanlar,
 • Ağır kalp hastalığı veya yakın zamanda geçirilmiş felç gibi durumu olan ve buz yüzden cinsel aktiviteden kaçınması gereken kişiler,
 • Penisinde yara ya da eğrilik olan kişiler

Jectera diğer ilaçlar ile birlikte kullanılır mı?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan birini kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza konu hakkında mutlaka bilgi verin.

 • Yüksek tansiyonuz var ve tansiyon ilacı kullanıyorsanız
 • Solunum yolu veya kalp hastalığınız nedeniyle ilaç kullanıyorsanız
 • Kan damarlarını genişleten ilaç alıyorsanız
 • Sertleşme sorunu nedeniyle sildenafil, papaverin veya fentolamin gibi ilaçlar kullanıyorsanız
 • Kan sulandırıcı ilaçlar (varfarin veya heparin gibi) alıyorsanız
 • Depresyon tedavisi için ilaç kullanıyorsanız

 Jectera nasıl kullanılır?

Doktorunuz mutlaka size ilacın nasıl enjekte edileceğini gösterecektir. İlacın nasıl kullanılacağı size gösterilmeden önce kesinlikle kendi başınıza ilacı penise enjekte etmeyi denemeyiniz. Eğer ellerinizi kullanmakta güçlük çekiyor ya da gözleriniz iyi görmüyorsa, enjeksiyon için partneriniz eğitim almalıdır.

Ne kadar jectera enjekte edilmelidir?

Uygulanacak olan doz kişiden kişiye değişebilir. Bunu doktorunuz belirleyecektir. Başlangıç dozu genellikle 1,25-2,5 mikrogram arasındadır. Çoğu kişi için 5-20 mikrogram doz yeterli olur. Bazı kişilerde daha yüksek bir doz gerekebilir. Ancak hiçbir zaman bir enjeksiyonda 40 mikrogramdan daha yüksek doz kullanılmaz. Haftada 2 veya 3 enjeksiyondan daha fazla yapmamak gerekir. İki enjeksiyon arasında en az 24 saat olması gerekir.

Jectera ne sıklıkta kullanılabilir?

24 saat içerisinde bir kereden daha sık kullanılmaz. Ayrıca haftada en fazla üç kere kullanılmalıdır. Her kullanımda iğneyi penis üzerinde farklı bir yere enjekte etmek daha iyidir.

Jectera enjeksiyonundan sonra sertleşme ne zaman olur?

Penise enjeksiyon yapıldıktan sonra peniste sertleşmenin olması biraz zaman alacaktır. Doğru dozda ve doğru şekilde enjeksiyon yapıldığında genellikle 15-20 dakika içerisinde sertleşeme oluşur. Ereksiyonun bir saatten daha uzun sürmemesi gerekir. Eğer sertleşme 4 saatten daha uzun sürerse derhal doktorunuza haber veriniz.

Jectera tedavisi sırasında olası yan etkiler nelerdir?

Eğer aşağıdaki durumlardan biri olursa, jectera kullanmayı durdurunuz ve acilen doktorunuzu arayınız veya size en yakın bir hastanenin acil servisine başvurunuz:

 • 4 saatten daha uzun süren bir sertleşme varsa derhal doktorunuz ile iletişime geçin. Geçemezseniz hemen en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz.
 • Solunum güçlüğü ve sersemlik hissi varsa.
 • Ciltte döküntü ya da içi su dolu kabarcıklar oluştuysa

Jectera nerede ve nasıl saklanmalı?

İlacı çocukların göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde ve kendi ambalajında saklayınız.

25˚C altındaki oda sıcaklığında bulunmalıdır. Işıktan korumak için orijinal ambalajında saklayınız Tozu ve çözücüyü birbirine karıştırdıktan sonra ilacın hemen kullanılması gerekir. Karıştırdıktan sonra daha sonra kullanmak üzere saklamayın.

2 Yorumlar
 1. Ayman diyor

  How can I buy it. And do you have the 10 mg also.
  Do you have the original correct?

 2. Prof. Dr. Yusuf İlbey diyor

  You can buy this medicine from the pharmacy. However, your doctor’s recommendation is required.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi