The news is by your side.

Flomax Nedir? Ne İçin Kullanılır?

0 8.413

Flomax, prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İlaç 0.4 mg olarak üretilen sert kapsül şeklindedir. Sarı ve yeşil renklidir. Bu ilaç 30 kapsüllük alüminyum ambalajlarda satışa sunuluyor. İlacın etken maddesi ise tamsulosin hidroklorür adındaki maddedir. Vücudun farklı yerlerindeki hücrelerin yüzeylerindeki alfa-adrenoseptörler üzerinden etkisini gösterir.

Bu reseptörler, hücrelere gelen mesajları algılar ve hücrenin gelen mesajdan yola çıkarak faaliyetlerini yerine getirmesini sağlar. Bu ilaç, prostat bezi ve mesane boyunda yer alan düz kasları gevşetmektedir. Böylece iyi huylu prostat büyümesi şikayetleri olan erkeklerde idrar yapma kolaylaştırır.  İlacın düzenli kullanımı ile idrarın idrar kanalından daha rahat geçmesi sağlanır. Böylece hasta idrarını daha rahat bir şekilde yapar.

Flomax Ne İçin Kullanılır?

Flomax ne için kullanılır?
Flomax ne için kullanılır?

Bu ilacın kullanılma amacı prostat büyümesidir. Prostat büyümesinde kullanılan ilaçlardan biridir. İyi huylu prostat büyümesi idrar kanalını sıkıştırarak idrar akım hızını azaltır. Buna bağlı olarak idrar yapma zorluğu, idrarın kesik kesik yapılması, damla şeklinde idrar yapma, gece ve gündüzleri sık idrara çıkma, acil idrar yapma ihtiyacı ve idrar sıkışması hissi gibi bazı şikayetler oluşabilir.

İlaç, erkeklerde iyi huylu prostat büyümesine bağlı ortaya çıkan bu şikayetlerin giderilmesinde kullanılır. Prostat büyümesine bağlı gelişen şikayetler, yaşam konforunu olumsuz etkiler. Flomax’ın düz kasları gevşetmesiyle şikayetler azalarak yaşam kalitesini artırır.

Flomax Nasıl Kullanılır?

Flomax kullanımı doktorun reçete ettiği şekilde olmalıdır. Tedavi boyunca etkili sonuç alabilmek için hastanın doktorun direktiflerini yerine getirmesi gerekir. Doktorun belirttiği şekil dışı kullanım ve yanlış kullanımlarda şikayetlerde artış olabilir. Ayrıca hasta bu durumda istenmeyen sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir.

Flomax içerken bir bardak dolu su ile birlikte kahvaltı ya da günün farklı bir öğününden sonra tok karna alınır.  Uzmanlar  günde bir doz kullanılmasını önermektedir. Flomax’ta beklenen etkinin görülmesi için her gün aynı saatte almaya özen göstermek gerekir.

Bu ilacı kullanırken ezmek, çiğnemek etken maddenin salınımını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca Flomax’ın 65 yaş üzerindeki hastalar için güvenli ve etkin olması farklılık gösterebilir. Bazı hastalar bu ilaca karşı daha duyarlı olabilir. Bu yüzden uzmanlar 65 üzeri kullanımda titiz bir şekilde inceleme yaptıktan sonra reçete ederler.

Flomax Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Kan basıncını düşürerek baş dönmesi, göz kararması ve çok nadir olarak baygınlık gibi yan etkiler görülebilir. Bu yüzden  baş dönmesi ve halsizlik gibi şikayetlerin ortaya çıkması durumunda belirtiler geçene kadar hasta dinlenmeli ve gerekirse uzanmalıdır.

Flomax kullanırken şu hususlara dikkat edilmelidir;

 • İlacı kullanmaya başlamadan önce doktor hastada prostat kanseri olmadığı araştırılmalıdır.
 • Ağır böbrek yetmezliği olanlar bu durumu doktora bildirmelidir.
 • İlaç nadiren peniste istek dışı uzun süre ve ağrılı sertleşme oluşturabilir. Bu durumda hemen  doktora haber vermek gerekir.
 • Katarakt hastalığı sebebiyle ameliyat olacak olanlar, mutlaka doktoruna Flomax kullandığını söylemelidir. Böylece göz doktoru gerekli önemleri alarak ameliyatı gerçekleştirecektir.
 • Uzun dönemde tedavi sırasında mesane ve idrar yapma zorlukları oluşturabilir.
 • İlaç yeterli dozda ve sürede kullanılmazsa, tedavi yarım kalabilir ve şikayetler tekrar oluşabilir.
 • Prostat kanseri olan ve ilaca karşı alerjisi olan hastalar, önceden bu durumu doktora bildirmelidir.
 • Flomax’ın ketokonazol isimli mantar ilacı ile birlikte kullanılmaması gerekir.
 • İlacın kullanımı sırasında alkol alınmamalıdır. Alkol kullanan kişilerde ilacın yan etkilerinin arttığı gözlenmektedir.
 • İlacı kullanan hastalarda hafif de olsa baş dönmesi şikayetleri oluşabilir. Bu yüzden kullanım sonrası araç ve makine kullanımı gibi uyanık ve dikkatli olmayı gerektiren aktiviteleri yerine getirmemek gerekir.

Flomax Formları Nelerdir?

flomax'ın formları
flomax’ın formları

İlacın üç farklı formu bulunmaktadır.

 • FLOMAX PR 0.4 mg 30 tablet
 • FLOMAX 0.4 mg MR 30 kapsül (Astellas)
 • FLOMAX 0.4 mg MR 30 kapsül durumlarıdır.

Bu formlardan biri hastanın yaşı ve şikayetlerine göre planlanan tedavi kapsamında hastaya reçete edilir.

Kimler Flomax Kullanmamalı?

Bazı durumlarda hastaların ilacın kullanımı sakıncalı olmaktadır. Şu durumlarda kesinlikle flomax kullanılmamalıdır;

 • Tamsulosine ya da ilaçtaki farklı yardımcı maddelerden birine alerjisi olanlar
 • Kullanım sonrası vücudun yumuşak dokularında yani boğaz ve dil gibi bölgelerde ani şişmeler yaşayanlar
 • Kullanım sonrası nefes almada zorluk çekenler
 • Kullanım sonrası vücudunda kaşıntı ya da döküntü gibi durumlar yaşananlar
 • Yatar pozisyonda dururken ya da otururken ayağa kalktığı anda baygınlık yaşayanlar
 • Ağır karaciğer hastalıkları bulunanların kullanması sakıncalıdır.

Emzirme ve Hamilelik Döneminde Kullanımı Nasıldır?

Flomax sadece erkekler için kullanımı uygun olan bir ilaçtır. Çünkü iyi huylu prostat büyümesi sadece erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bu yüzden kadınların kullanımına uygun değildir. Buna bağlı olarak emzirme dönemi ya da hamilelik döneminde kullanımı da mümkün olmaz.

Flomax Yan Etkileri Nelerdir?

Diğer ilaçların hepsinde olduğu gibi Flomax içinde yer alan etken maddelere duyarlı olan hastalarda bazı yan etkiler oluşabilir.

Şu durumlarda Flomax kullanan kişiler hemen doktoruna ve en yakın acil bölümüne gitmelidir;

 • Vücuttaki boğaz ve dil gibi yumuşak dokularda ani bölgesel şişlikler oluşması
 • Yumuşak dokularda nefes alıp vermede zorlanma
 • Deride kaşıntı ve döküntü olması gibi durumlardır.

Yukarıda sayılan durumlar ilaca alerjiniz olduğunu ortaya koyar. Bu ilaca ciddi oranda alerjiniz olduğu için hemen acile ya da doktorunuza başvurmanız ve müdahaleye girmeniz gerekir. Bu ciddi yan etkiler çok seyrek ortaya çıkabilir.

Flomax’ın tehlikeli yan etkileri;

 • Otururken ve aniden ayağa kalktığınızda çarpıntı ve kan basıncında azalma olması
 • Baygınlık geçirme
 • Peniste istem dışı görülen ve uzun süreli ağrılı olarak yaşanan sertleşme durumlarında ciddi yan etkiler olur. Bu yan etkiler seyrek görülse de hemen acil tıbbi müdahale edilmesi gereken durumlardır.

Flomax’ın yaygın yan etkileri;

Baş dönmesi şikayetleri

Flomax yaygın olmayan yan etkileri;

 • Baş ağrısı yaşama
 • Burun iltihabı görülmesi
 • Mide bulantısı ve kusma olması
 • İshal ve kabızlık sorunları yaşama
 • Vücutta döküntü ve kaşıntı gibi şikayetler oluşması
 • Boşalma sırasında meni sıvısının penisten dışarı çıkmayarak mesane içine girmesi
 • Beklenmeyen halsizlik şikayetleridir.

Flomax Fiyatı Nedir?

FLOMAX PR 0.4 mg 30 tablet 2.74 TL,

FLOMAX 0.4 mg MR 30 kapsül (Astellas) 20.9 TL,

FLOMAX 0.4 mg MR 30 kapsül 20.96 TL olarak satışa sunulmaktadır.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi