The news is by your side.

Cinsel Organ

0 2.391

Cinsel organ dendiğinde üreme organları anlaşılır. Erkek ve kadınların cinsel organları birbirinden farklıdır. Her iki cinsin kendi ve karşı cinsin üreme organlarını tanıması, sağlıklı bir cinsel yaşam için çok önemlidir. Bu yazıda size erkek ve kadınların cinsel organları hakkında bilgi veremeye çalışacağım.

Cinsel Organ Nedir?

Cinsel organ ile kastedilen üreme organlarıdır. Cinsel organlar üremeyi ve cinsel birlikteliği sağlayan organlardır. Erkeklerin ve kadınların cinsel organları farklıdır. Cinsel organlar iç ve dış cinsel organlar olmak üzere ikiye ayrılır. Şimdi bu organları daha yakından tanıyalım.

Erkeklerde Cinsel Organ

Erkeklerde dış cinsel organlar, penis, skrotum (testis torbası); iç cinsel organlar ise testis, prostat, meni kesesi ve sperm kanallarından oluşur.

Penis

Penis, erkeklerde dışarıdan görülen bir üreme organıdır. Cinsel ilişkiye girme, idrar yapma ve meniyi dışarıya atma görevi bulunmaktadır. Yumuşak halde penis boyu yaklaşık olarak 6-8 santimetre uzunluğunda ve 3-4 santimetre çapındadır. Silindir şeklinde bir organ olan penisin boyu sertleşince uzar, çapı da artar.

Penis, baş ve gövde olarak iki bölümden oluşur. Penisin başı, bir deri parçası ile örtülüdür. Bu deri parçasına sünnet derisi denir. Sünnet sırasında alınan kısım bu deri parçasıdır. Sünnet olmamış erkeklerde normalde penisin başı ancak, penis ereksiyon halinde iken görülür. Sünnet olan kişilerde, penis sertleşmeden de penis başı görünür. Penis başı ile penis gövdesi arasında frenulum denilen bir yapı bulunur. Bu bölge penisin uyarılması uyarılması açısından hassas olan bir bölgedir.

Penisin gövdesi üç silindirik yapıdan oluşur. Bu üç silindirik yapı bir zar ile sarılmış durumdadır. Penisin üst kısmını, birbirine yapışmış durumda olan 2 silindirik yapı oluşturur. Bu silindirik yapılar vücuda yaklaşırken ayrılır ve kemiğe yapışır. Korpus kavernozum adı verilen bu silindirik yapıların içi sünger gibidir. Bu süngerimsi yapıların içinin kan ile dolması sonucu sertleşme (ereksiyon) oluşur. Penisin alt kısmında ise diğer bir silindirik yapı bulunur. Bunun içinden ise üretra adı verilen idrar kanalı geçer. Bu kanal vasıtasıyla idrar ve meni dışarı atılmaktadır.

Skrotum (Testis Torbası)

İçerisinde testisleri ve meni kanalları barındıran, iki uyluk arasından aşağıya doğru sarkan torba şeklinde bir organdır. Testis torbasının içindeki ısı, vücut iç ısısına göre 2 derece daha düşüktür. Bu ısı testislerdeki sperm üretimi için gerekli olan ısıdır. Skrotumdaki kaslar dış ortamın ısısına göre gevşeyebilir ya da kasılabilir. Sıcakta skrotum derisi gevşer ve torba aşağıya doğru sarkar. Soğukta ise deri büzüşerek torba yukarıya çekilir. Skrotum ince ve kahverengi bir deriden oluşur.  Skrotum derisinde az miktarda kıl, ter ve yağ bezi bulunur. Buradaki yağ bezleri özel bir koku salgılar.

Testis (Erbezi)

Testisler iki adet olup, penisin alt kısmında bulunan skrotum içerisinde bulunur. Testisler, erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun üretildiği yerlerdir.  Testisler doğum öncesi karın içerisinde iken, doğumdan hemen önce skrotum içine inerler. Testisler  kordon adı verilen ve içinde damar ve sinirlerin bulunduğu yapılar ile vücuda yapışmış durumdadır.

Epididim

Epididim, testislerin üzerinde ve testise yapışık olarak bulunan solucan şeklindeki yapılardır. Baş, gövde ve kuyruk olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Testiste üretilen sperm hücrelerinin olgunlaşması, taşınması, depolanması gibi görevleri bulunmaktadır. Epididimin iltihaplanmasına epididimit denir.

Sperm Kanalı (Duktus Deferens)

Sperm kanalı, tıp dilinde vas deferens veya duktus deferens olarak bilinir. Sperm kanalları sayesinde meni ve içindeki sperm hücreleri, testis ve epididimlerden idrar kanalına taşınır. Vas deferens, epididimin kuyruk bölümünden başlar. Uzunluğu yaklaşık 40–50 cm kadardır.

Meni Kesesi (Seminal Vezikül)

Meni kesesi, idrar torbasının ve prostat bezinin hemen arkasında bulunan iki adet bezdir. Tıp dilinde seminal vezikül olarak bilinir. Erkek üreme siteminin bir parçasını oluşturan bu bezler meninin büyük kısmının üretimini ve depolanmasını sağlar. Testiste üretilen ve sperm adı verilen erkek üreme hücreleri seminal veziküllerde depolanır. Meni kesesinden çıkan borular üretra adı verilen idrar yoluna açılır.

Prostat

İdrar kesesinin (mesane) hemen altında bulunan yaklaşık kestane büyüklüğünde olan bir organdır. Prostat içerisinden idrar kanalı geçer. İSperm hücrelerinin beslenmesini sağlayan sıvı üretir. Prostat, ayrıca meni sıvısının bir kısmını oluşturur. Meni kesesinden gelen kanallar, prostat içerisine açılır.

Kadınlarda Cinsel Organ

Kadında dış cinsel organlar; büyük dudaklar, küçük dudaklar, klitoris, idrar kanalı açıklığı ve vajina girişinden oluşur. İç cinsel organları ise rahim (uterus), serviks ( rahim ağzı), yumurtalık (over), fallop tüpleridir.

Vajina, bir ucu rahim diğer ucu ise dış ortam ile bağlantılı olan bir kanaldır. Cinsel ilişki sırasında meninin boşaldığı yerdir. Sperm hücreleri buradan ilerleyerek rahim içerisine ulaşır. Cinsel uyarı ile birlikte vajinada ıslanma meydana gelir. Bu ıslanmanın nedeni, vajinayı çevreleyen damarlardaki kandan süzülen sıvıdır. Bu sıvı vajinanın kayganlaşmasını sağlar.

Klitoris, küçük dudakların  üstte birleşen kısmında bulunan küçük oval bir yapıdır. Kadın cinsel organları arasında en duyarlı olanlardan birisidir. Görüntüsü ve büyüklüğü kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.
Büyük dudaklar, küçük dudaklar, klitoris, vajinaya ve idrar kanalı (üretra) açıklığı için koruma sağlar. Büyük dudaklar  yağ dokusu ve düz kas tabakasından oluşur. Cinsel uyarılma sırasında büyük dudaklar incelir ve küçük dudaklar ile vajina girişi ortaya çıkar.

Küçük dudaklar, kavisli bir taç yaprağına benzer. Üzerinde kıl bulunmaz. Küçük kan damarlarından oluşan süngerimsi bir dokuya sahiptir.

İdrar yolunun dış deliği klitorisin hemen altında bulunur. Cinsellik ya da üreme ile bir ilgisi yoktur. İdrar çıkışını sağlar.

Rahim ya da uterus, kadınlarda ana üreme organıdır. Şekil olarak ters dönmüş bir armuda benzer.  İçten dışa doğru endometrium, myometrium ve perimetrium olmak üzere üç tabakadan oluşmuştur. Endometrium en içteki tabakadır.  Myometrium kalın düz kas tabakasından oluşur. Cinsel uyarılma, orgazm, doğum ve adet sırasında kasılır.

Serviks, rahmin vajinaya açılan boyun kısmıdır. Rahim ağzı olarak da bilinir. Serviks, cinsel ilişki sırasında basınca karşı duyarlıdır.

Yumurtalık tüpleri, rahim ile yumurtalığı birleştirir. Sperm ile yumurtanın buluşup döllenmenin olduğu yer burasıdır. Tüplerin uzunluğu yaklaşık olarak 10 cm. kadardır.

Over ya da yumurtalık, rahmin her iki yanında. Yumurta üretiminin olduğu yerdir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi robotik cerrahi